Chodit spolu rajským městem
V loňském roce jste se mohli*y společně s námi zapojit do jednodenní akce Chodit spolu rajským městem ve čtvrti Rajská zahrada v Praze, úvodní živé události, která zkoumala možnosti jak propojit místní obyvatelstvo, umělce, umělkyně a návštěvnictvo odjinud v hledání neviditelných aspektů města.
Na procházkách s hosty a hostkami cestovní kanceláře CK Ráj, provozované architektonickým studiem MAK! jste se mohli*y o této čtvrti dozvědět to, co se nikde jinde nedočtete. S členkami kolektivu Prádelna jste si mohli*y obtisknout kanál na své tričko, s Terezou Silon prožít a nechat si projít tělem zkušenost s místními a katalánskými rostlinami, se Synth Library rapovat, zpívat a hrát a s Martinou Drozd Smutnou a Eliškou Fialovou vyprávět příběhy o životě na Rajské zahradě, zaznamenávat je výtvarnou formou a vytvořit tak základ pro velkoformátovou nástěnnou malbu, která vznikne v roce 2024.
Program
MAK!
CK RÁJ
Široká nabídka unikátních tematických zájezdů za poznáním
Vydejte se s cestovní kanceláří RÁJ na poznávací zájezdy v Rajské zahradě. Poznejte své okolí za doprovodu odborných průvodců. Poznejte ho tak, jak ho ještě neznáte. A nebo spíše znáte, ale nepřikládáte tomu význam… Můžete se těšit na problematiku města očima zvířat, dětí, rostlin, seniorů, vody, matek a otců, stromů a hub… to vše skrze témata urbanismu sídliště, městské zeleně, umění ve veřejném prostoru, technologické infrastruktury, lokální historie, sociální geografie. . S sebou pláštěnku, dobrou obuv a láhev s pitím.
- zájezd: Normalizace, devadesátá léta a současnost na sídlišti (Petr Zeman)
- zájezd: Průvod městskou divočinou, s překvapením (Alžběta Procházková, Kateřina Vídenová, Adam Wlazel)
KOLEKTIV PRÁDELNA
Kanálový tisk
Členky kolektivu Prádelna vám zprostředkují jedinečnou zkušenost s reprodukční grafickou technikou zaměřenou na tisk z plochy. Kanálový tisk spočívá v nanesení tiskové barvy na kanál MČ Prahy 14 a následném obtisknutí motivu na vlastní tričko.
Kolektiv Prádelna je umělecký kolektiv žen v sociální tísni, iniciovaný umělkyní Magdalenou Kwiatkowskou. Práce kolektivu se inspiruje feminismem a představou umění jako demokratického prostoru, kde se mohou vyjadřovat všichni a kde dochází k rovnocennému uskupení zkušeností, které ve společnosti jinak zůstávají od sebe izolované a odlišně viditelné/slyšitelné. Členky kolektivu se věnují psaní, kreslení či točení filmů a společně problematizují stereotypní zobrazování lidí v sociální nouzi.
TEREZA SILON
SMYSLOVÝ KOLEKTIVNÍ ZTĚLESNĚNÝ HERBALISMUS A VOKÁLNÍ EKOLOGICKÉ ZAŘÍKÁVÁNÍ
Učení se a sdílení o rostlinách a s rostlinami
Setkání zprostředkovávající kolektivní fyzickou praxi, učení se a sdílení o rostlinách a s rostlinami. Pohybová a vokální praxe coby kolektivní ekologické milostné zaříkávání s lokálními rostlinami a výměnou za rostliny z kopců historicky zasvěcených Venuši a nyní Černé Madonně v Katalánsku, kde je momentálně Tereza Silon na umělecké rezidenci.
Umělkyně vás prosí o účast na celém rituálu, což je důležité pro vás i pro ostatní.
MARTINA DROZD SMUTNÁ A ELIŠKA FIALOVÁ
RAJSKÁ ZAHRADA SOUKROMÁ A SPOLEČNÁ
Tvořivý workshop s procházkou, malováním i trochou povídaní
SYNTH LIBRARY
SLOKY MEZI PANELÁKY
Pojízdné hudební nahrávací studio
Festival m³ Neviditelné město kurátoruje
Institut úzkosti.
Institut úzkosti je platforma, která se skrze participativní umělecké a společenskokritické formáty zabývá tématem úzkosti ve společnosti a hledáním jejích systémových příčin.
Celá akce probíhá pod záštitou Studia Bubec a je předzvěstí ještě bohatšího programu, který nás na Praze 14 čeká v roce 2024. Těšíme se na viděnou!